Mislim da svi shvaćamo koliko je radno pravo važno za svaku tvrtku.
Poslodavac ne može voditi svoju tvrtku bez poznavanja radnog prava, a jednako je važno i da radnici razumiju svoja prava, bilo da se radi o plaći, godišnjem odmoru, prekovremenom radu ili nekom trećem pitanju.
Jedan od pojmova oko kojeg često primijetim nerazumijevanje je diskriminacija. Zakon brani diskriminaciju, ali što je zapravo diskriminacija.
To je stavljanje u nepovoljniji položaj osobe na osnovi:
Primjerice, gej osobi nije omogućena dodatna edukacija tijekom radnog odnosa, a njegov strejt kolega koji radi na usporedivoj funkciji redovno dobiva plaćene edukacije.
Naravno, pitanje može biti i puno kompleksnije. Naime, diskriminacija ne mora biti samo izravna kao u primjeru gore. Naizgled neutralna odredba ili praksa može također biti diskriminacija ako nekoga dovodi u nepovoljniji položaj, a za to nema legitimnog cilja. Primjerice, ako poslodavac omogućuje dodatni benefit radnicima u vidu igranja nogometa za sve, iako se radi o sadržaju koji je dostupan svima, to će zapravo diskriminrati većinu ženskih zaposlenica, jer u Hrvatskoj nogomet pretežno igraju muškarci. Međutim, osnovno je da mora postojati neka od gore nabrojanih osnova.
U suprotnom neželjeno ponašanje tj. nejednako postupanje ne možemo nazvati diskriminacijom. Može to možda biti mobbing, ili nepravda, ali ne diskriminacija.